Poradenství ve výživě

- máte problémy s nadváhou, nebo dokonce s obezitou?

- máte větší zadek než byste chtěli mít?

- trpíte celulitidou a hromaděním tuku v partiích, kde byste to nejméně potřebovali?

- držíte diety, snažíte se zhubnout a kila se vrací, nebo vůbec neubývají? 


   S mnoha těmito problémy se trápí stále více žen, ale i mužů. Nadváha a obezita se stávají zásadním problémem dnešní společnosti. 


Proč je obezita a nadváha nebezpečná:

EMBOLIE, TROMBÓZA, INFARKT, MRTVICE
- usazování tuku v cévách a tím jejich postupné zanášení a tvoření aterosklerotických plátů, ze kterých může následně vzniknout trombóza, embolie, infarkt myokardu apod. 

CUKROVKA, POSTIŽENÍ NERVOVÉHO SYSTÉMU, ZRAKU apod.
- obezita zvyšuje riziko zvýšené hladiny glykémie a tím i cukrovky. Pokud se vyskytuje obezita současně s cukrovkou způsobuje velmi závažné komplikace ve zdravotním stavu 

ÚNAVA, HYPERLIPOPROTEINÉMIE
- obézní lidé a lidé s nadváhou mají většinou také zvýšenou hladinu cholesterolu, která rovněž nepřispívá celkovému zdraví organismu 

PŘEDČASNÁ SMRT
- vědeckými výzkumy a poznatky je dokázáno, že obézní lidé se dožívají podstatně nižšího věku, než lidé, kteří mají svou hmotnost v normě 

DUŠNOST, POCENÍ, SCHVÁCENOST
- obézní lidé a lidé s nadváhou častěji trpívají chorobami dýchacího ústrojí - dušností 

ARTRÓZA, BOLESTI POHYBOVÉHO APARÁTU
- obézní lidé a lidé s nadváhou častěji trpívají chorobami pohybového ústrojí - jejich tělo a zejména klouby jsou namáhány větší hmotností a proto u těchto lidí častěji vzniká artróza, poruchy hybnosti kloubů, zvýšená únava, bolesti zad apod. 

PSYCHICKÉ PROBLÉMY, PROBLÉMY PŘI HLEDÁNÍ PARTNERA apod.

T   oto jsou pouze některé zdravotní komplikace, které mohou vzniknout v souvislosti s nadváhou, nebo obezitou. Samozřejmě je jich mnohem více a samotná obezita a nadváha jsou proto velkým zdravotním problémem. Kromě toho však neobtěžují lidi pouze tímto. Obézní člověk často trpívá i dalšími problémy, které pro něj v danou chvíli mohou být ještě více zatěžující a komplikující jeho běžný život.

- obézní lidé jsou často terčem posměchu, cílem nejrůznějších vtipů, narážek apod. 
- jsou při většině běžných činností dříve unaveni 
- trpí výčitkami svědomí a dalšími psychickými problémy díky své váze 
- mnohdy se cítí méněcenní, straní se společnosti 
- mívají problémy s výběrem oděvů - nemohou si často dovolit vzít na sebe to, co by se jim líbilo, nebo to, co je zrovna v módě 
- velmi často vůbec, nebo velmi omezeně navštěvují koupaliště, plovárny, sauny a další podobná zařízení z důvodu studu 

   Nejzávažnějším problémem poslední doby je však stále přibývající obezita dětí a mladých lidí!! Pokud je člověk obézní, nebo trpí nadváhou již v mládí, má velkou pravděpodobnost, že bude mít tyto problémy i v pokročilejším věku a velmi často to bývá i v daleko horším průběhu. Všímejme si mladých lidí a rovněž i dětí kolem nás. Pokud tak učiníme, uvidíme fakt, že velmi velká část těchto osob trpí nadváhou či dokonce obezitou!! Při tom se vystavují velkému riziku zdravotních komplikací.

   pokud je člověk obézní již v mládí, velmi často tímto trpívá i v pokročilejším věku 
mladý obézní člověk podporuje nejrůznější zdravotní komplikace již ve svém útlém věku a ty se samozřejmě dále budou už pouze zhoršovat....!!! 
mladý obézní člověk zvyšuje pravděpodobnost obezity svých potomků 


   Je třeba si uvědomit, jestli už v mládí chceme mít všechny zdravotní problémy a komplikace starších lidí...... Při tom obezita je v mládí relativně snadno "léčitelná". Stačí k tomu velmi málo a můžeme se jí zbavit - jde pouze to to chtít!! 


Chcete další informace? Pokud ano, vstupte....

VSTUP DO PORADNY


(c) Mgr. Jiří Frei, RN.